Gaz ziemny dla firmy – jak wybrać dostawcę?

18 grudnia 2016

Wielu przedsiębiorców w Polsce na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności korzysta z usług świadczonych przez dostawców gazu ziemnego. Obecnie konkurencja na tym rynku jest ogromna, dlatego też jak najbardziej uzasadnione wydaje się pytanie czy zmiana dostawcy gazu jest w takim układzie opłacana?

 

Konkurencyjny rynek w Polsce

 

Wpływ na rozwój rynku gazowego w Polsce ma kilka czynników. Kluczową rolę odegrało tu wprowadzenie kilka lat temu zasady TPA, która wyznaczyła zupełnie nowe kierunki poprzez utorowanie drogi rozwiązaniu, jakim jest optymalizacja cen. Usługi świadczone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. przestały być jedynym dostępnym wariantem. Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki, na koniec I kwartału 2016 r. w Polsce zarejestrowanych było 181 podmiotów gospodarczych posiadających koncesję na obrót paliwami gazowymi – w tym np. firma Ineon i wiele innych. Do tego wspomnieć jeszcze należy o działaniach, które mają na celu pozyskanie gazu ziemnego z tzw. niekonwencjonalnych złóż – mowa tu m.in. o gazie łupkowym, gazie zamkniętym oraz metanie w podkładach węgla.

 

W poszukiwaniu nowych rozwiązań

 

Taka sytuacja umożliwia przedsiębiorcom wybór oferty najbardziej adekwatnej do ich rzeczywistych oczekiwań i preferencji. Jak jednak wybrać tę najlepszą i nie przepłacać? Kluczem do sukcesu jest analiza potrzeb firmy dokonana w oparciu o dotychczasowe faktury za prąd. Ponadto trzeba zastanowić się nad tym:

  • jaki rodzaj gazu wchodzi w rachubę,
  • do czego konkretnie będzie wykorzystywany gaz – czy do ogrzewania, czy do produkcji,
  • jakie są możliwości budynków, które będą ogrzewane – jaki to typ obiektów, jaka jest w nich instalacja itp.

 

Zapytania ofertowe

 

Następnym krokiem jest wysłanie zapytań ofertowych do wybranych dostawców. Uwzględnione w nich powinny zostać takie elementy jak:

  • taryfa, z której aktualnie korzysta firma,
  • moc umowna,
  • miejsca przyłączy gazu w firmie oraz ich ilość,
  • zużycie gazu w ciągu roku,
  • rodzaj gazu,
  • termin wygaśnięcia umowy z dotychczasowym dostawcą.

Oprócz tego warto poprosić dostawców o przedłożenie posiadanych przez nich certyfikatów, a także uzyskać informacje na temat tego czy podawana przez nich cena zawiera podatek akcyzowy.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *